שיעור מסטיב ג'ובס: ללמוד להתמקד

ללמוד להגיד 'לא'

פוקוס זה עניין של הכלה והדרה: מה נכנס ומה נשאר בחוץ. בדרך כלל השאלה הקשה היא: מה נשאר בחץ? זוכרים את פסל שפשוט הוריד את כל מה שהיה מיותר וכך יצר את הפסל המושלם? ככל שתורידו את כל המיותר כך תגיעו לשלמות יותר גדולה. זה אומר שאתם צריכים ללמוד להגיד 'לא': לעצמכם ולאנשים אחרים. להרבה מאוד אנשים (כולל אני עצמי) קשה מאוד להגיד 'לא'.

'הרבה' זה לא תמיד טוב

הראש שלי מלא רעיונות. כל שבוע יש לי חמישה רעיונות חדשים: מה אני יכולה וצריכה לעושת בחיים, איזה סדנאות מגניבות אני יכולה להנחות, איזה חומרים נפלאים אני יכולה לפתח ולאן להפנות את הכוחותיי. נשמע טוב. נשמע יצירתי. באמת, כאשר הייתי שכירה, העמיתים תמיד שיבחו אותי על יצירתיות. מאז שאני עצמאית אני מבינה שזה רק מפריע. זה מפריע לי וזה מפריע גם לאחרים. לא היצירתיות מפריעה אלא העדר פוקוס. חוסר פוקוס מפריע לי לפתח את הכיוון שאני רוצה ומפריע לאחרים להבין מה בדיוק אני רוצה. כאשר אתם מתחילים דבר חדש אתם זונחים את הדבר הקודם כי כל האנרגיות, תשומת הלב והמחשבות מופנים לאותו רעיון חדש, נוצץ ומפתה. 

מסר אחד לפרזנטציה אחת

אותו דבר כאשר אתם מציגים מול קהל. מה אתם רוצים להגיד? מה המסר? כל פעם שאתם מדברים מול קהל אתם צריכים מסר אחד בו תתמקדו. כל השאר יהיה רק פירוט, הסברים ודגמאות של אותו המסר. אם אתם לא יכולים לנסח את מסר המצגת שלכם בשני משפטים אתם לא מפוקסים. המחיר של חוסר פוקוס שלכם הוא בילבול של האנשים ופגיעה ביכולת שלהם להתחבר אליכם.

ראו את סטיב ג'ובס מדבר על כך. הוא מסביר כיצד הגיע למוצרים שלו ומה מנחה אותו בהחלטותיו העיסקיות. הוא מדבר על למה הוא החליט לחסל OpenDoc (פלטפורמה של תוכנה ואל תשאלו אותי מה זה). בכנס היה ברור שאנשים לא מרוציםמההחלטה הזאת והוא עונה על כך. הדברים החשובים מתחילים בערך בשניה ה-50 וכן, זה באנגלית אז תקשיבו טוב טוב.


"Focusing is about saying no... When you say NO you piss off people... And the result of that focus is going to be some really great products where the total is much greater than the sum of the parts."

"מיקוד זה אומר להגיד 'לא' ... וכאשר אתם אומרים 'לא' אתם מרגיזים אנשים ... והתוצאה של מיקוד היא שנוצרים מוצרים ממש מעולים שבהם הסך הכל הוא הרבה יותר גדול מסכום חלקיו".

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...