איך להיות מעניינים

כולנו רוצים להיות מעניינים. שום מיומנויות הפרזנטציה לא יעזרו אם לא תהיו מעניינים. נשאר רק להבין איך להיות מעניינים.
צילום: VladStudio
ניסיתי לנתח מה גורם לי ולאנשים אחרים לשים לב, להתעניין, להגיב. עשיתי רשימה של 10 טכניקות שעובדות. לא כל הטכניקות מתאימות לכולם. חלקן די מאתגרות ודורשות אומץ לב. חשוב שתזכרו: להיות מעניין זה אומר שאנשים לא יישארו אדישים כלפיכם. זה לא אומר שהם כולם יאהבו אתכם. זה מבאס אבל זה די הולך יחד: ככל שאתם אומרים משהו מעניין וייחודי יותר כך זה מעורר מחלוקת גדולה יותר. ובמחלוקת תמיד יש את אלה שלא יסכימו עם דעותיכם ואף (טפו טפו) לא יאהבו אתכם.

אז אחרי שהפחדתי אתכם כהוגן, הנה הרשימה הלא מלאה.
  1. תגידו דברים לא מקובלים. כולם אומרים אותם דברים נכונים וידועים. אינטרנט מלא במאמרים עם מסרים דומים. אולמות מארחים מרצים שמסבירים לנו דברים שידענו גם קודם. לכן, אנחנו משועממים כל כך במפגשים רבים מידי. אתם מתכוננים לפרזנטציה? האם אתם הולכים לחדש משהו לאנשים? או שזה עוד קצת מאותו דבר? אנחנו מתים שמישהו כבר יגיד משהו מעניין, פשוט אנחנו לא רוצים להיות האדם הזה. אבל אם תעיזו להגיד דברים פחות מקובלים, דבר אחד אני מבטיחה לכם: אנשים ישימו לב אליכם.


  2 . תהיו צודקים. אתם בהחלט תמשכו עניין אם תהיו צודקים. רק שזה קשה ליישום כי... אתם תצטרכו להיות יותר צודקים מכו-ו-ו-לם. להיות ברורים יותר מכולם, לדעת יותר מכולם (בתחומכם כמובן), להביא טיעונים יותר משכנעים מכולם, להיות ווירטואזים יותר מכולם ולענות על כל התנגדות אפשרית. תהיו מושלמים בתחום כלשהו ואנשים ישימו לב אליכם.

  3. תפתיעו אנשים. רוב הדברים שאנחנו עושים אנחנו עושים באופן אוטמתי. לכן, בני אדם די טובים בלנחש מה יבוא הלאה. תשברו את הדפוס, תעשו משהו בלתי צפוי, תפתיעו אותם. תגידו משהו יוצא דופן, תגיבו בצורה לא שגרתית, תתלבשו באופן שונה, תביעו עמדות שלא מתיישבות עם המראה שלכם. תבינו איך אנשים מתנהגים בדרך כלל במצב זה או אחר ותעשו את ההיפך.

  דוגמא פשוטה: לפני שלוש שנים עשיתי יחד עם בני שהיה אז בן 8 טיול של חצי שנה בדרום אמריקה. בדרך כלל אנשים מבוגרים שעושים דברים כאלה נראים, מתלבשים ומתנהגים באופן מסויים. (בארץ, בדרך כלל, טיולים כאלה עושים שני סוגים של אנשים מעל גיל 30 : אנשי הי טק שלוקחים פסק זמן מעבודה, לוקחים את המשפחה, לוקחים את הכסף, קונים ציוד תרמילאי ונוסעים לשנה לניו זילנד או מסביב לעולם. סוג שני זה אנשים פחות מסודרים בחיים באופן כללי עם נטיות אומנותיות משהו). אני לא התאמתי לאף קבוצה: לא לבשתי שרוולים, לא שרתי עם גיטרה, לא טיפסתי הרים ולא עישני ג'וינטים ללא הפסקה. לא היי טק ואף בלי תרמיל גב משוכלל. אדם שגרתי שעושה מעשה פחות שגרתי. במהלך כל הטיול בכל מקום אנשים הגיבו לזה חזק מאוד. פשוט בגלל שלא התאמתי לאף טיפוס מוכר. הם לא יכלו לשבץ אותי לשום משבצת מוגדרת וזה מה שעניין אותם כל כך.
  פרו, בהרים סביב קוסקו
  4. תעשו משהו. המון אנשים אומרים דברים נכונים. מעט אנשים עושים אותם. תחיו את הדברים שאתם ממליצים עליהם. זה ימשוך עניין בטוח. רק אל תשכחו לספר על זה אחר כך בבלוג/פרזנטציה שלכם :)

  5. תגרמו לאנשים לצחוק. זאת טכניקה וותיקה וידועה ליצירת קשר עם הקהל בפרזנטציות. החיים קשים, האנשים עסוקים, טרודים בבעיות שלהם. תגרמו להם לצחוק והם ישימו לב אליכם.

  6.  תספרו סיפור. כל כך הרבה אנשים אמרו זאת כל כך הרבה פעמים והפרזנטורים עדיין לא קולטים! אנשים מתים לשמוע סיפורים. סיפור טוב מעביר את המסר בצורה הרבה יותר קליטה ומעניינת. תפסיקו ללמד ולהטיף ותתחילו לספר סיפורים.

  7. תלמדו לדבר במטפורות. ביבי שלנו למשל, בין אם אתם אוהבים אותו ובין אם לאו, הוא אומן המטפורות. תקשיבו לו כשהוא מדבר. מטפורות מכניסות את רעיונותינו הישר לליבם של השומעים. דבר אחד להגיד: "בשביל להצליח צריך לעבוד קשה". עוצמה אחרת להגיד: "אם אתם לא מוצאים דרך להצלחה, תסללו אותה בעצמכם."
  צילום: Erik Johansson

  8. תראו תמונות מעולות. יותר מידי פרזנטציות עם תמונות גרועות או גרוע מזה עם שקפים עם בולטים ובלי תמונות בכלל. (איכס). תמונות צריכות להמחיש את המסרים שלכם ולהנעים את עיניי האנשים. כן, זה לוקח זמן למצוא תמונות יפות וגם הרבה פעמים צריך לשלם עבורן. אבל זה שווה. זוכרים שעדיף לראות פעם אחת מאשר...  כל התמונות עם הדודים והדודות בחליפות שלוחצים ידיים זה לזו - החוצה! חפשו תמונות יפות! אתם יכולים ללכת לפי הלינקים מתחת לתמונות שלי. כל אלה תמונות מורשות לשימוש אישי ופרטי.

  9. שימו את האנשים במרכז תשומת הלב. כן, הרעיונות שלכם, המחשבות שלכם, העבודה והזמן שלכם. אבל אתם לא מעניינים איש (מצטערת אם זה נשמע גס). אנשים רוצים לשמוע על עצמם, על הבעיות שלהם ואיך אתם יכולים לפתור אותן. תנו תשובות לבעיות של אנשים והם ישלמו לכם עם התעניינות בכם (וגם עם הכסף :)).

  10. תצחקו על עצמכם. אנשים מאוד אוהבים לצחוק אבל לא על עצמם. תעשו  זאת אתם. אירוניה עצמית מאפשרת לבחון את החיים ממרחק ולא לקחת את עצמנו ברצינות יתר. וזה טוב, תאמינו לי. (לרציניים בלבד: כתבתי על חוש ההומור כאן) לא צריך להיות כל הזמן רציניים מידי. אפילו במפגשים הכי רציניים כדאי להינות. רק אל תעשו זאת על חשבון אנשים אחרים אלא על חשבון עצמכם. ככה גם תצחיקו וגם לא תפגעו ברגשות האנשים שיבאו לשמוע אתכם.

  בהצלחה. תהיו מעניינים!

   LinkWithin

   Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...