פחד קהל - 1. מאיפה זה בא?

___________________________________________________________________
כבר 15 שנה אני מתפרנסת מהנחיית קבוצות והרצאות. אני רגילה לזה, אוהבת את זה, מכירה המון מצבים שונים שיכולים להיווצר במפגש ויודעת להתמודד איתם. אך הנה לפני כחודשיים השתתפתי בכנס. ישבתי בקהל ורציתי להעיר משהו. כל מי שרצה להגיד משהו היה צריך להרים יד, לחכות עד שעוזר המרצה ייגש אליו עם מיקרופון, לעמוד ולהגיד את מה שרצה. פתאום הבנתי שברגע שהחלטתי להגיד משהו, ליבי התחיל לדפוק בחוזקה, פי התייבש והתנתקתי לגמרי ממה שהלך על הבמה. למה? איך זה יכול לקרות לי? הרי אני מדברת בפני קהל יום יום!

 צילום: http://www.peachygreen.com
לפחד קהל יש סיבה טובה. אומנם אנחנו יודעים שעמידה מול קבוצת אנשים לא מהווה סכנה ממשית לחיינו, לא כך חושב המוח שלנו. הכל באשמת האבולוציה. במהלך ההיסטוריה ארבעה דברים הוכחו כמסוכנים לחיינו:
  • לעמוד לבד
  • בשטח פתוח פתוח ללא מקום להתחבא
  • בלי נשק
  • בפני קבוצת ייצורים שמסתכלים עליך

הילחם או ברח
כלומר, אם היית במצב שבו אתה עומד בשטח פתוח מול קבוצה של ייצורים שבוהים בך ואין לך כלי לחימה, סיכוי גבוה שתותקף ותיאכל. אבותינו, אלה ששרדו, פיתחו תגובת פחד למצבים כאלה. לכן, אומנם אף אחד לא נאכל במהלך הרצאה, פרזנטציה או הופעה מול קהל, מוחו וגופו של אדם העומד בפני קהל ירגיש סוג כלשהו של פחד לפני ולעיתים גם במהלך השיחה. יש לנו מעט מאוד שליטה על כך. קוראים לזה תגובת הילחם או ברח (fight or flight).

כלומר כאשר אנחנו רואים את זה:


המוח שלנו רואה את זה:


פחד או התרגשות?
קחו לדגמא פעולת הנשימה. נסו להחזיק את נשימתכם. רוב האנשים יכולים לעשות זאת למשך דקה בערך. לאחר מכן, המוח יכריח אתכם להתחיל לנשום שוב. אפילו אם אתם מאוד רוצים להתאבד, המוח מתוכנת לעשות הכל כדי לחיות. אפילו העקשניים ביותר שבינינו לא יוכלו להתאבד בדרך זו. הפרזנטורים המנוסים ביותר מרגישים את הפרפרים בבטן לפני שהם צריכים לצאת להופיע בפני קהל. רק שהם קוראים לזה התרגשות בזמן שאתם קוראים לזה פחד.

הפוסט כתוב על סמך מאמר בספר:  Confessions of a Public Speaker
_________________________________________________________________
למאמרים נוספים בנושא פחד קהל: 

פחד קהל 2. כיצד הפחד עוזר לנו.
פחד קהל 3. האומץ לא להיות מושלם.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...