סוד הצלחת הפרנטציה מספר אחדלמה צפיה בסרטים הוליוודיים מזיקה לכם
לא מזמן ראיתי סרט  הוליוודי "התחלה" עם ליאונרדו די קפריו. לא שוס גדול אבל לא זה שעיצבן אותי. בסרט ליאונרדו די קפריו הוא פושע בעל יכולות בלתי רגילות שיודע לחדור אל תוך מוחו של האדם באמצעות פלישה אל חלומותיו. כך הוא יכול "לגנוב" או "לשתול" מחשבות הישר בתת המודע של האדם. רק שכרגע יש לו בעיה. תת המודע שלו עצמו לא מאפשר לו לעבוד כמו פעם. הוא חייב למצוא עוזר שיבצע חלק מהעבודה.

לשם כך הוא מגיע לאוניברסיטה ומוצא שם סטודנטית קטנטנה וצעירה שהפרופסור שלה מתאר ככישרון ענק. ליאונרדו בוחן אותה על גג הבניין. היא, כמובן, צולחת את המבחן שלו מיד. בסצנה הבאה אנחנו כבר רואים אותם בתוך חלום. ליאונרדו מסביר לה איך כל השיטה עובדת. לאחר כמה דקות של הקשבה היא מתחילה לבנות עולם דמיוני לפי ההסברים שלו.

ניסיונה הראשון היה כל כך מוצלח שליאונרדו נפעם: לא רק שהיא הבינה את כל השיטה המסובכת אלא מיד יישמה את הידע החדש והצליחה בצורה יוצאת דופן.

ברגע זה מצאתי את עצמי מעוצבנת מאוד. למה אני אף פעם לא מצליחה להיות הטובה מכולם מהפעם הראשונה שאני עושה משהו?!
"אני לא מוכשרת מספיק" - לוחש השד הקטן ישר ללבי - "אינני יכולה להיות כמו הבחורה הזאת בשום דבר".
"זה הוליווד"- אומר השכל שלי - "זה לא אמיתי. אין דברים כאלה במציאות".
האשליה הגודלה
אז זהו, שהוליווד מראה לנו את העולם הדימוני שהיינו רוצים שיקרה אך אינו קיים באמת. האנשים במציאות לא נראים טוב כמו בסרטים, לא מוכשרים כמו בסרטים ולא הולכים מכות כמו בסרטים. אנחנו גם לא מצליחים בחיים באותה צורה כמו שהחייזרים האלה שמראים לנו בסרטים. אנשים בסרטים ואנשים במציאות הם שני סוגים של ייצורים שונים אלה מאלה בתכלית.

לכן, כל השוואה ושאיפה לחיות חיים כמו הגיבורים של הוליווד הן פטנט בדוק לחיים אומללים.  

דוגמא נוספת
שבוע שעבר ישבתי עם חברה בבית קפה בהרצליה. בשלב מסוים היא סיפרה על המנחה שלה בעבודה. היא סיפרה לי איך האיש המבוגר הזה אילטר בווירטואוזיות רבה הרצאות באחד הכנסים בו השתתפו. היא הייתה כולה התפעלות על איך הוא הצליח פשוט לשלוף הרצאה ולרתק אנשים בנושא ללא הכנה מוקדמת. 

עוד דוגמא
ראיתם פעם רקדן מקצועי? כשהוא רוקד הכל נראה כל כך פשוט וחסר מאמץ. עוד רגע אני אקום ואעשה את אותו הדבר... אז זהו, רק כשאנחנו מתחילים לחקות את הרקדן, אנחנו מבינים כמה מיומנות דורש הריקוד שלו וכמה אלפי פרטים קטנים צריך לקחת בחשבון כדי שהריקוד יצא כל כך טוב. 

Mark Morris Dance Group. Photo © & courtesy of Jason Gardner

איך הוא הצליח?
לא סתם אמרתי על המנחה של חברתי: איש מבוגר. זה אומר שמאחוריו שנים רבות של עיסוק בתחום עליו הוא מדבר ובוודאי גם מאות ואולי אלפי הרצאות בנושא שהוא כביכול "שלף" ברגע אחרון בכנס.

האם זה אומר שאין לנו סיכוי לפני שנעסוק בתחום כלשהו שנים רבות? לא ממש. הניסיון הוא כמובן חשוב מאוד. אבל יש עוד דרך  אחת להצליח:

הדרך היחידה להצליח
הדרך היחידה לפצות על היעדר שנים של ניסיון היא הכנה קפדנית. הכנה זהו מפתח מספר 1 להצלחה בכל תחום. רוצים לעשות אירוע מוצלח? להפיק תערוכה? להעביר סמינר? לעשות פרזנטציה? לא משנה מה אתם רוצים לעשות, כדי שזה יצא טוב אתם חייבים להתכונן.

לא לאלטר
למעשה, המנחה המבוגר של חברתי לא אילטר שום דבר בכנס. הוא פשוט השתמש בחומרים שלו שהכין  מזמן. ייתכן שזה נכון שהוא לא ישב שעות להתכונן לקראת ההרצאה בכנס. אבל הוא ללא ספק עשה את שעות ההכנה שלו במהלך השנים בהן חקר והציג את הנושא.

"לא הכנתי שום דבר"
שמעתי לא פעם שמישהו אומר:  "לא הכנתי שום דבר, ביקשו ממני להגיד כמה מילים, אז אמרתי. יצא דווקא מצוין". כמעט אף פעם לא האמנתי למשפטים האלה. כלומר, יכול להיות שיצא מצויין, אבל לא יכול להיות שלא הכנת שום דבר. יכול להיות שלא הכנת כרגע אבל בטוח חשבת על הדברים מראש.

100 שעות
אם אתם רוצים להצליח אתם חייבם להכין את הצלחתכם בצורה הקפדנית ביותר.

הכנה קפדנית תעזור לכם להתמודד עם פחד קהל, להיות ברורים במסרים שלכם, ליצור קשר טוב עם הקהל ולהיות לאקוניים, מעניינים ועניניים.

יש הטוענים ששעה אחת של פרזנטציה שווה 100 שעות הכנה. זה בהחלט נכון לגבי כאשר אני מכינה משהו חדש. כמה זמן לקוח לכם להתכונן?

מה צריך להכין?
הכל :(
  • לבחור את הנושא.
  • להבין מהו המסר המרכזי שלכם.  (ראו דוגמאות במדריך החינמי שלי כאן)
  • מבנה השיחה
  • דוגמאות, סיפורים ובדיחות (כן, גם את הבדיחות הספונטניות שלכם צריך להכין מראש)
  • להכין את עצמכם: מה יהיה סגנון הדיבור שלכם? כיצד תתלבשו? איך תתנהגו?
  • להכין את הקהל: איך ישבו? מתי ישאלו שאלות?
  • להכין תשובות לשאלות והתנגדויות אפשריות
  • ועוד...
במאמר הבא תלמדו כמה טיפים להכנה מוצלחת.


LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...