פחד קהל-3. האומץ לא להיות מושלם

לכתבות קודמות בנושא פחד קהל:

___________________________________________________________________
יש הבדל גדול בין עבודה גמורה לעבודה מושלמת. השאיפה לשלמות לעיתים קרובות פוגעת ביכולתנו לגמור דברים. 

tiphereth

מושלם או גמור?

דבר לא צריך להיות מושלם על מנת להפיק תוצאות חזקות. אבל הוא בהחלט צריך להיות גמור. מוצר לא גמור חסר ערך בעוד שמוצר שהוא לא מושלם יכול להיות בעל ערך רב. מוצר גמור ניתן להוציא לאור העולם, לשווק ולמכור. אפשר לשפר ולשדרג אותו אחר כך, אבל הרבה אנשים כבר יכולים להפיק תועלת ממנו.

כך נולדות גירסאות חדשות של כל תוכנות המחשב שכולנו משתמשים בהן. תוכנת החלונות 7 הרבה יותר טובה מתוכנת החלונות XP או גירסאות מוקדמות יותר. דוגמא נוסת מיני רבות היא iPhone 4 : הוא היה רחוק ממושלם כאשר יצא לשוק. למעשה הוא בכלל לא עבד בזויות מסויימות. אבל הוא היה מוכן וגמור והרבה אנשים רצו לקנות אותו למרות הכל.

המאמרים שלי, למשל, רחוקים מלהיות מושלמים, גם מבחינת הכתיבה וגם מבחינת התוכן. אבל הם מביאים תועלת בשביל הקוראים כפי שהם וגם יוצרים תנועה לגמרי לא רעה עבור האתר שלי. אם הייתי מחליטה שלא אפרסם אותם עד שלא יהיו כתובים באופן מושלם, לעולם לא הייתי מפרסמת אותם.

עשייה מביאה תוצאות. שלמות דוחה (במקרה הטוב) או הורגת תוצאות.

דרישת האיכות-כן. אבל לא על חשבון התוצאות. 

מי שאומר לעצמו: "לא אעשה את המצגת עד שלא ארגיש שאני מוכן באופן מושלם" עשוי אף פעם לא להציג את דבריו. טוב כשיש דרישות גבוהות לאיכות אבל לא אם הן מונעות מכם לעשות דברים. אם זה מה שקורה לכם, אתם עושים טעות בסיסית: מה הטעם באיכות גבוהה אם זה לא מביא תועלת לאנשים ותוצאות לכם?

תוודאו שדרישותיכם משרתות אתכם ואת האנשים סביבכם. לכל דבר יש תזמון. אם רדיפת האיכות הבלתי מתפשרת גורמת לעיכובים לא הגיוניים בביצועים, ייתכן שאתם פשוט מבזבזים את זמנכם ואת חייכם.

הפחד מביקרות

לעיתים קרובות אנשים לא מסיימים או לא עושים דברים בגלל הפחד מביקרות. פרפקציוניזם זאת רק הילה לא לעשות דברים. יש המאמינים שאם הם יבואו עם מוצר/הרצאה/מצגת מושלמים, אנשים לא יבקרו אלא רק ישבחו אותם.

האמת המרה היא שתמיד יהיו כאלה שיהיו מרוצים מכם ויהיו כאלה שתהיה להם ביקרות עליכם. יתרה מזאת, ככל שתעשו דברים מקוריים יותר כך הפילוג בדעות הסובבים יהיה גדול יותר.

אז מה עושים? 


הצד הלא נעים של הצלחה
הוורדים תמיד באים יחד עם קוצים. לא משנה כמה מוכנם תהיו בפרזנטציה, תמיד יהיו אנשים שיבקרו את את התוכן או את צורת העברתו. לכן, כדאי להניח לחולומות האהבה ללא סייגים של הקהל כלפיכם (בשביל זה יש הורים). הרבה יותר פשוט להתכונן לביקורת. 

תכינו את עצמכם לביקורת
איך? קודם כל, פשוט תגידו זאת לעצמכם. עוד לפני שאתם יוצאים אל הקהל תזכירו לעצמכם שלא כולם יהיו בעננים מכם, מדבריכם וממוצרכם. לא משנה מה תעשו. 

פרפקציוניזם הרבה פעמים מבטא חוסר רצון להתמודד עם תוצאות ההצלחה, עם הקוצים שבוורדים. אך כיוון שלכל הצלחה יש גם את הצד הפחות נעים, ישנם אנשים שפותרים את הבעיה על ידי כך שמוותרים על הכל ופשוט לא עושים.

תנמיכו ציפיות מעצמכם
לעיתים קרובות מידי אנחנו המבקרים הקשים ביותר של עצמנו. גם אם תשכחו להגיד משהו במהלך הפרזנטציה, זה עדיין עדיף מלא להגיד כלום.

שימו לב לכל המשובים
לפרפקציוניסטים  יש הרבה פעמים שמיעה סלקטיבית מאוד. לא פעם הייתי עדה לכך שמתוך חמישה משובים על מצגת ארבעה היו מצויינים ורק אחד העיר על חסרון כלשהו. מה שומע פרפקציוניסט? רק את ההערה הביקרותית! לכל השאר אין בעיניו כל ערך. הוא לא שמע ולא זכר שום שבח. כדאי מאוד לרשום כל מה שנאמר לכם ולהתייחס לשבחים באותה ברצינות. בסופו של דבר דווקא על החוזקות אתם יכולים לבנות את הצלחתכם.

חולשות הן מפתח לקשר טוב יותר
זכרו שאנשים מתחברים אלינו דווקא במקומות של חוסר שלמות. זהו מנגנון שנותן להם לגיטימציה גם לא להיות מושלמים. רק מי שחווה קשיים עקב אי-שלמותו מסוגל להיות אמפתי כלפי אנשים אחרים. חוסר שלמותכם מעידה על אנושיותכם. (ראו סרטון בסוף המאמר)

קחו את עצמכם קצת פחות ברצינות
נניח שבאמת לא הלך לכם בהרצאה ואנשים הביעו ביקורת. זה יכול לקרות. זה לא סוף העולם. תראו בזה עוד שלב אחד לקראת ההצלחה. (על חשיבות הכישלון קראו כאן). אני גם יכולה לבטיח לכם, שבזמן שאתם עדיין מנתחים כל מילה שנאמרה לכם, שאר האנשים כבר שכחו מכם ומהרצאתכם. לא בגלל שלא הייתם טובים אלא בגלל שאנשים תמיד עסוקים בעצמם ובבעיותיהם הרבה יותר מאשר בנו. ככה אנחנו בנויים. אז תתקדמו.

הכיף שאחרי
כן, הפרזנטציה ההבאה שלכם לא צריכה להיות מושלמת! וגם אתם לא צריכים ולא יכולים להיות מושלמים.תלמדו להתמודד עם הקוצים אבל תהנו מהפרחים. איזה כיף זה לשים V ליד משימה שתכננתם לעשות.

התוצאה שלכם לעולם לא תהיה מושלמת. אבל עדיף תוצאה טובה מאשר העדר התוצאה.
_________________________________________________________________
והנה בונוס:  ברנה בראון מדברת על היכולת שלנו לחיות חיים מאושרים בלי להתכחש לחולשתינו. האותנטיות שבאה רק כאשר אנחנו מקבלים את נקודות התורפה שלנו ומבינים שלהיות בלתי מושלמים זהו האומץ האמיתי.

שיחה מאלפת בנושא. מי שצריך תרגום לעברית (או שפות אחרות) ילחץ כאן כדי לראות אותו באתר של TED ויחפש מתחת לסרטון subtitles בעברית.

 ________________________________________________________________
לכתבות קודמות בנושא פחד קהל:

________________________________________________________________

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...