מהו סגנון הדיבור שלך? מהירות הדיבור ועוצמת הקול.

איך הקול שלכם?

הקול שלנו הוא אחד הכלים העיקריים שיש לנו בפרזנטציות. הקול מחבר בין המרצה לקהל שלו ומעביר את המסר. אז, איך הקול שלכם?


איך אתם מדברים בפרזנטציות? האם אנשים אוהבים לשמוע אתכם? האם אתם מדברים מהר או לאט? האם קולכם מעביר לשומעים את רגשותיכם? איך הקול משרת אתכם בהרצאות ובפרזנטציות?

שלשום חזרתי מגיאורגיה. (זאת שהייתה גרוזיה עד לפני שנתיים)הייתי בסמינר בהרים והיינו מנותקים מכל העולם בגלל סערת שלגים. חזרתי מאוהבת לגמרי בגרוזיה ובגרוזינים. ארץ יפיפיה ואנשים מקסימים. (כבר כתבתי על גרוזיה פעם כאן)


בסמינר דיברנו המון: גם המנחים, גם המארגנים וגם המשתתפים. אחד הדברים שבלטו בשבילי מבחינת יכולות הפרזנטציה היא הנטיה של רובנו לדבר באותו סגנון ללא קשר לנושא השיחה ולקהל השומעים. 

מהירות הדיבור ועוצמת הקול
מצאתי מאמר באינטרנט שמציג מודל נחמד לשימוש בשתי תכונות הקול: מהירות ועוצמה.

אף אחד לא רוצה להיות משעמם ולהרדים את השומעים. קול מונוטוני לא רק משעמם אלא גם מעורר שאלת 'אז מה?'. כדי לשכנע עלינו להעביר את האמוציות שלנו לשומעים ולעורר בהם אמוציות דומות. קולכם יכול להיות האויב המר ביותר שלכם או חברכם הטוב ביותר.

הנה תמונת מצב שתעזור לכם
הגרף הזה מציג 4 מצבים של שימוש בקול. הקו האופקי מייצג את מהירות הדיבור והקו האנכי מתייחס לעוצמת הקול. האם הכי טוב להיות אי שם במרכז ולמתן את קולכם? לאאאא!!


כל ארבעת הרבעים חשובים לדיבור שלכם. למעשה זאת המטרה: לדעת להשתמש בכל אחד מהם בזמן המתאים בפרזנטציות ובהרצאות.


כך תשכנעו את השומעים
לכל  אחד מהסגנונות יש חשיבות רבה ביצירת עניין אצל השומעים. רוצים להיות משכנעים? אתם צריכים את ארבעת הסגנונות האלה בכל פעם שאתם מדברים. אתם צריכים להישמע אותנטיים וסמכותיים מחד גיסא, ולעורר ציפייה והתלהבות אצל אנשים מאידך.  לכל אחת מהמטרות הללו מתאים סגנון דיבור שונה.


דיבור איתי וחזק משדר סמכותיות. עשו הפסקות תקופות, במיוחד סביב מסרים חשובים. (כמו שעושה סטיב גו'בס בנאומו שכבר כתבתי עליו)

דיבור איתי ורך משדר אותנטיות. הוא מעביר כנות ובטחון הדובר בדבריו. כך מדבר מי שכבר הקדיש לנשוא  הרבה מחשבות ומצא את מקומו בתחום עליו הוא מדבר. זה יותר דומה לשיתוף האנשים במחשבות מאשר לנאום.

דיבור מהיר ורך מעורר ציפייה. הדיבור זורם ללא הפסקות ומעלה את קצב הלב של השומעים. אך הדובר נשמע רגוע בזכות הרכות שבקולו: הוא יודע על מה מדבר, הוא לא מתלהם. 

דיבור מהיר וחזק מייצר התלהבות. הדובר משוכנע שהמסר חשוב ונלהב בעצמו ממנו. הוא מדבק את השומעים ברגשות שסוחבים אותו. הוא מרגיש בטחון ומשוכנע בצדקתו. רק כך תוכלו לסחוב אנשים איתכם.

(שלחו לי לינקים שבהם נין לראות את הסגנונות האלה ואפרסם אותם כאן).


מהו הסגנון שלך?
רובנו נוטים לדבר בסגנון אחד, מקסימום שניים, כאשר אנחנו מדברים. יש כאלה שמתלהבים מיד, יש כאלה תמיד שומרים על קול רך ודיבור איתי. מה איתכם?

באיזה סגנון כדאי להשתמש?
קודם כל זה תלוי במטרת השיחה ובנושא. מצד שני, פרזנטורים טובים יודעים לשלב בין כל ארבעת הסגנונות ויודעים להעביר את השומעים שלהם דרך כל ארבעת הרבעים. הם יודעים שכדי לשמור על התעניינות השומעים הם חייבים לשנות את קצב הדיבור ועוצמת הקול. 

מעכשיו המשימה שלך
לתרגל בהזדמנויות שונות את ארבעת הסגנונות האלה. תשתדלו להיות מודעים כיצד אתם מדברים. מהו הסגנון הרווח אצלכם? האם אתם מדברים מהר או לאט? תנסו לדבר בסגנונות שפחות מאפיינים אתכם. אם אתם רגילים לדבר חזק, נסו לדבר ברכות, אם אתם מדברים מהר, נסו להאט. זה ירגיש לא נוח בהתחלה. לא נורא. תמשיכו וזה יבוא.

בהצלחה. דברו שונה.

הנה עוד כמה תמונות מגיארגיה ומהסמינר.
המקום נקרא בקוריאני

הוא נמצא בהרים, כשלוש שעות מעיר הבירה טביליסי

אני השניה מימין

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...