למה מאמנים אישיים טועים ואיך באמת משיגים מטרות


הטעות הגדולה
אם תגיעו למפגש עם קואוצ'ר או לסדנת התפתחות אישית, יגידו לכם לדמיין את עתידכם בצורה מפורטת ביותר, ממש לצייר את העתיד בו חושקת נפשכם. "כך תגבירו את הסיכויים להשיגו" - אומרים המאמנים.

לצערי הם ממש טועים.


רוצים לדעת איך העתיד שלכם ייראה? 
הדרך הטובה ביותר לנבא את העתיד היא להסתכל על העבר. ביצועי העבר מנבאים בצורה הטובה ביותר את ביצועי העתיד. זה נכון לגבי אנשים פרטיים אך גם לגבי צוותי עבודה וארגונים. אם אתם תוהים לאן החיים לוקחים אתכם, תסתכלו אחורה.

מבט אל העבר יגיד לכם מה הולך לקרות איתכם בצורה נאמנה יותר מאשר כל ההחלטות והכוונות הכי נמרצות שלכם.  במיוחד מבט אל העבר הלא רחוק.

תסתכלו על החברים שלכם
רוב הזמן החיים שלנו יותר קלים לניבוי ממה שאנחנו מעיזים להודות. אם אתם לומדים כרגע באוניברסיטה בחוג שאין לו הרבה דרישה בשוק העבודה, די קל לנבא שיהיה לכם קשה למצוא עבודה או שלא תעבדו בתחום. אוכלים הרבה אוכל לא בריא? די ברור שבעוד כמה שנים יהיה לכם משקל עודף.

הביטו על החברים שלכם. האם אתם יכולים להגיד עם דיוק די גבוה איך ייראו חייהם בעוד שנה? האם אפשר לנבא איפה יעבדו וכמה יירוויחו? איפה יחיו? מה יהיה איתם מבחינת הזוגיות? הרגלי הנופש? וכו'.

אינני מדברת על תחזיות מדויקות אלא על קווים כלליים של החיים. יש לך חבר שעובד בהיי טק? ייתכן שהוא יחליף מקום עבודה אבל מה הסיכוי שבעוד שנה הוא יעבוד בתחום אחר לגמרי? את קמה בדרך כלל בתשע בבוקר? כמה מציאותי שתתחילי פתאום לקום ב 5 כל בוקר? הבוסית שלך מנהלת את כולם ניהול מיקרו, מתערבת בכל דבר ולא נותנת לנשום לאף אחד? האם אפשר להגיד שרוב הסיכויים שכך ייראה הניהול שלה גם בעוד שנה?

על סמך מה אנחנו מגיעים למסקנותינו
תנסו לנבא עתיד האנשים סביבכם ותסתכלו על סמך מה עשיתם את התחזיות. תראו שאתם פשוט מסתכלים כיצד האנשים התנהלו לאחרונה ומה עשו בכל תחום. ומתוך כך אתם מקישים כיצד יתנהלו גם בעתיד.

על מנת לדעת כיצד ייראו החיים שלכם בעוד שנה אתם פשוט צריכים להסתכל על העבר שלכם. לא על כוונותיכם והחלטותיכם אלא רק על כמה שנים האחרונות.

אומנם צריך פשוט להתסכל, אבל אין זה פשוט כל כך כיוון שאין נושא יותר רגיש מאשר העתיד שלנו. החשיבה על העתיד מעוררת רגשות. תחזית פסימית יכולה להעציב ולעצבן אותנו מאוד, בעוד שתחזית אופטימית יכולה להטעות בשמחה שאין לה אחיזה במציאות.

למה רוב ההחלטות על השינוי בחיים נכשלות
כאשר תתבוננו בעברכם, תגלו דפוסי התנהגות שחוזרים על עצמם. על חלקם אתם יודעים כבר מזמן ועדיין חוזרים עליהם פעם ועוד פעם. כמה קל לשכוח ולעשות את אותה הטעות שוב ושוב!

לכן, ההחלטות שלנו לשנות באופן דרמטי את החיים נכשלות רוב הזמן. בהתחלה אנחנו מתלהבים משינוי המיוחל, מסתערים על אורח חיים חדש עם הרבה אדרנלין ומאמינים בכל כוחותינו שהפעם הדברים ייראו אחרת.

אך מהר מאוד רמת האדרנלין יורדת, השגרה חוזרת לחיינו וההתלהבות דועכת. אחרי חודש אנחנו מגלים שחזרנו בדיוק לאורח החיים הקודם שלנו. רצינו שינוי אך השינוי לא קרה. העבר הלא רחוק שוב השטלת על עתידנו.

רוצים לשנות את העתיד?
תתמקדו בשינוי העבר. נשמע מוזר? אולי. אבל אם הסכמתם עם מה שכתבתי בתחילת המאמר הרי ברור שזאת ההזדמנות היחידה שלנו.

מה זה העבר הקרוב? החודש הקרוב הבא יהפוך בעוד חודש לעבר הקרוב שלכם. ההחודש הבא הוא ההזדמנות היחידה שלכם לשינוי. ההווה מהר מאוד הופך לעבר.

כיצד לשבור את ניבוי העבר
לכן, החודש הקרוב הוא ההזדמות לשכם לשינוי, צריך להתמקד ביצירת השינוי הרצוי בחיינו במהלך החודש הזה.

כמובן שאפשר לעשות זאת רק על ידי נקיטת פעולות מסויימות. אבל לא סתם פעולות.

כפי שברור לכם, לפעולות שחוזרות על עצמן יש השפעה יותר גדולה על חיינו. לפעולות אלו קוראים הרגלים. אם תוכלו לייצר הרגל חדש בחודש הקרוב הוא יהיה זה שיגדיר את עתידכם. לכן, אתם צריכים להתמקד בללמד את עצמכם הרגלים חדשים. ללא הרגל, אנחנו חוזרים אל החיים הרגילים שלנו בלי לשים לב. שום החלטה אמיצה לא תחזיק מעמד אם לא תגבו אותה בהרגלים הולמים.

איך בונים הרגל חדש
החדשות הטובות הן שמסתבר ש 30 יום זה בדיוק הזמן המתאים להוספת הרגל או החסרת הרגל -- כמו צפייה בחדשות -- מחייכם. כפי שמאט קאטס אומר בוידאו הקצרצר כאן למטה:

 

כל מה שאתם צריכים לעשות הוא להחליט איזה סוג של הצלחה אתם רוצים לעצמכם. לאחר מכן, תנתחו איזה התנהגויות נדרשות בשביל ההצלחה הזאת. נצלו את החודש הקרוב על מנת להטמיע את ההתנהגויות האלה בחייכם. כלומר, תעשו כך שהחודש הבא יהפוך לעבר הקרוב הרצוי עבורכם. כזה שיוכל לקחת אתכם אל ההצלחה המיוחלת.

הדרך היחידה להצליח
הדרך היחידה להצליח היא לעצב את עתידנו בהתאם לרצון שלנו. הדרך היחידה לעצב את העתיד היא לשנות את ההרגלים שלנו. ללא הרגלים נכונים, שום חשיבה חיובית ושום חזון הכי אמיץ לא יעזרו. בניגוד למה שהמאמנים יגידו לכם, לתיאור מפורט של העתיד הרוצי הוורוד אין שום יכולת לעזור לכם להגשימו.

ללא התנהגויות חדשות העתיד שלכם ייראה בדיוק (או כמעט בדיוק) כמו העבר.

אז איזה הרגל חדש תלמדו את עצמכם בחודש הקרוב?


LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...