איך להיות משכנעים בעולם של אנשים עקשנים
רוצים להניע אנשים לפעולה או לשכנע אותם להסכים איתכם? ברור שכן!

הנה טכניקות שיעזרו לכם להעביר את המסר בצורה הרבה יותר משכנעת. (הרשימה איננה מלאה וצפוי פוסט נוסף בנושא.)

  1. חזרו על המסר

על מנת להסכים הם צריכים להבין למה בדיוק אתם מתכוונים. בשביל זה כדאי לחזור על אותו מסר כמה פעמים. אבל אל תחזרו על המסר באותן המילים. זה עלול להיתפס כחוסר בטחון.

טיפ: תחזרו על אותו המסר בצורות שונות: תנסחו אותו באופן ישיר, תביאו דוגמא, תכינו סיפור שמדגים את המסר, תצטטו דברי אנשים מופרסמים עם אותו הרעיון.

  2. הראו שאחרים מקבלים את הטענה 

לעיתים קרובות השכנוע לא בא מתוך המסר עצמו אלא מהעובדה שאחרים כבר הסכימו איתו.

אחד גורמים היותר משכנעים אנשים זאת עובדה שאחרים כבר הסכימו איתכם. להמלצות של אנשים אחרים (אפילו לאנשים לא מוכרים) יש כוח רב. היום קוראים לזה מסר ויראלי. לייקים בפייסבוק הם הדוגמא הטובה ביותר לכך. אנחנו מסתכלים על אחרים כדי להבין האם לקבל או לדחות מסר מסויים.

טיפ: איזכור שמות מוכרים או עובדה שהרבה אנשים אחרים "כבר קנו את המסר" יעלה את רמת השכנוע שלכם. כנ"ל גם הציטטות של מפורסמים שאומרים את אותו הדבר.

  3. תנו סיבות

מחקרים מראים שאנשים נוטים להסכים יותר בקלות כאשר הם יודעים את הסיבה 'למה...'. תחשבו על עצמכם: אנחנו לא אוהבים לעשות משהו אלא אם נתנו לנו הסבר למה כדאי או צריך לעשות זאת.  

הטכניקה הזאת עובדת אפילו כשאין שום קשר אמיתי בין ההסבר לתוצאה. לכן, כל כך הרבה טיעונים מתחילים מצמד המילים המעורפל: "מחקרים מראים"... :)

טיפ: אחרי טיעונים חשובים תמיד תוסיפו מילה 'כי' ותסבירו למה זה חשוב. שיטה נפוצה אחרת היא לשאול את עצמנו 'למה?' ומיד לענות על השאלה.

  4. ענו על התנגדויות

אם אחרי שסיימתם לדבר אנשים אומרים "כן, אבל..." אופס, הפסדתם. 

תמיד תנסו לחשוב מראש איזה התנגדויות עלול המסר שלכם ליצור ותענו עליהן. אם כבר דיברתם על הנושא הזה בעבר, אתם יכולים להיזכר איזה התנגדויות עלו אז. 

טיפ: תקדימו אותם ושימו את ההתנגדות הצפויה על השולחן לפניהם. וענו לעצמכם מיד. תגידו: "מישהו יכול לחשוב ש..." ותנו תשובה שהייתם נותנים לו. ככה אתם נשארים באותו צד של המתרס ולא אתם נגדם.

  5. געו בנקדות כואבות

זה מוכר הכי טוב. כך סוכני ביטוח מוכרים לנו פוליסות באלפי שקלים. קודם נוגעים בנקודות הכואבות שלנו ואז מציעים את הפתרון. "מה יקרה אם תשברו את הרגל ולא תוכלו לעבוד שלושה חודשים? עם הביטוח שלנו לא תצטרכו לדאוג לפרנסתכם!..."

זה לא קטע סדיסטי. זאת דרך להראות את האמפתיה שלכם. הטיעון שלכם נראה הרבה יותר משכנע כאשר אנשים רואים שאתם מבינים את הבעיות שלהם ויודעים עם מה הם צריכים להתמודד. אתם לא סתם רוצים לשכנע אותם במשהו, אתם מציעים להם תרופה למחלה.

טיפ: חשבו איך המסר שלכם יכול עזור לאנשים. מאיזה כאב ההצעה שלכם תציל אותם? קודם ציינו את הכאבים שלהם ורק אחרי זה תגידו מה אתם מציעים.

  6. עשו השוואות

אנחנו עושים השוואות כל הזמן. משווים את ההווה לעבר, רמת החיים שלהם לזו של אחרים, נותנים ומקבלים ציונים, מתחרים וכו'. המוח שלנו מעבד מידע על סמך מידע קיים, השוואה ומציאת דמיון והבדלים. רוצים להסביר משהו חדש? תשוו אותו למשהו אחר שמוכר לאנשים ותגידו מה ההבדלים. 

רוצים לשכנע אנשים בטענה חדשה? תשוו אותה לטענה ישנה שכבר מקובלת עליהם. "הספר הזה הוא כמו הרי פוטר רק מתרחש בעבר.."

טיפ: תבחרו טוב למה אתם משווים את המסר שלכם. אם אתם רוצים למכור מוצר, אל תשוו אתו למוצר דומה אלא לדקות עבודה, למשל. "בעובדה של 15 דקות אתם מרוויחים את המוצר שיעזור לכם..."

  7. היו שבטיים

הטכניקה הזאת טובה במיוחד לאנשים עם עוצמה. 

אנחנו מאוד רוצים להיות ייחודיים. אבל, מצד שני, אין כמו להשתייך לקבוצה. אם תוכלו לתת לאנשים תחושה שהם שייכים לקבוצה ייחודית שמקבלת את הטענה שלכם, שיחקתם אותה. כך אתם פותחים להם דלת למועדון היוקרתי. הסיכויים שלכם לשכנע אותם יעלו פלאים. יש משהו כמעט מסטי בלהיות שייך ל"שבט".

אם אנשים עם עוצמה משתמשים בטכניקה הזאת אז אם תתחילו להשתמש בה תהפכו גם אתם לאנשים עוצמתיים יותר. :)
טיפ: תשקיעו מחשבה בבחירת קבוצת ייחוס. בחירת קבוצת ייחוס חלשה או לא מעניינת את השומע, תחליש את המסר שלכם.

   8. ספרו סיפור

הנה שוב: לא משנה מה אתם אומרים, לא משנה על איזה נושא אתם מדברים ולא משנה מה אתם רוצים מאנשים: זוהי טכניקה שמנצחת בכל מקום ולכל מטרה. 

ספרו סיפור וכך לא תצטרכו לשכנע אותם כלל: אנשים כבר ישכנעו את עצמם. סיפורים עוזרים לאנשים לזהות כמה שאנחנו צודקים מבלי שנצטרך להגיד להם את זה במישרין.

טיפ: שאלו משוב מהחברים לגבי הכיולת שלכם לספר סיפור. לא כדאי להסתמך על התחושות שלכם. הנודניקים הגדולים ביותר תמיד משוכנעים כי הם אנשים מרתקים ולכן הם ממשיכים לדבר. למדו לספר סיפורים: לא ארוך מידי, בלי פרטים מייגעים אך בצורה אמינה וקולעת. יותר מידי אנשים לא יודעים לספר סיפורים טוב וזאת בעיה קשה למי שרוצה ללמוד להשפיע על אנשים.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...