כיצד להמשיך לעניין אותם בהרצאה


התבקשתם לתת הרצאה או שיעור בנושא כלשהו? גם אם אין לכם ניסיון במתן הרצאות, אתם יכולים להימנע מלעייף את השומעים עם עוד שיעור משעמם. ישנן טכניקות פשוטות (אך דורשות הכנה) שיעזרו לכם לשמור על מעורבותם והתעניינותם של האנשים.

דבר חשוב על פרזנטציות שלמדתי באימוני שחייה

פעמיים בשבוע אני שוחה בקבוצת שיפור סגנון באחת הבריכות בירושלים. הכוונה לקבוצת אנשים (כמעט כולם גברים) שעושים אימון מובנה עם מאמן שנותן משימות ומתקן אותנו. כל אימון הוא 45 דקות בדיוק אך שמתי לב שלפעמים האימון נגמר מהר בלי שאני בכלל שמה לב לזמן ולפעמים הוא נמשך ונמשך לנצח. 

במה זה תלוי? לאחר כמה פעמים הבנתי שכאשר המאמן נותן לנו תרגילים קצרים ומגוונים הזמן טס. לעומת זאת, כאשר המאמן נותן לנו לשחות מרחקים ארוכים ללא הפסקה, הזמן מתארך והאימון הופך לקשה הרבה יותר.

כך גם ההרצאות

במאמר מצויין (באנגלית) של אוניברסיטת אינדיאנה טוענים הכותבים כי זמן יכולת ההקשבה המרוכזת של אנשים הוא מקסימום 15- 20 דקות בתחילת ההרצאה, ודקות ספורות בלבד בסוף ההרצאה. אם אתם רוצים שאנשים יקשיבו לדבריכם, אתם חייבים לעשות שינוי כלשהו כל כמה דקות. רק ככה תוכלו לשמור על התעניינותם לאורך זמן.

אתם חייבים לחלק

הרצאה דומה לעוגה. אפילו אם העוגה טעימה מאוד, אתם חייבים לחלק אותה לחתיכות כדי שאנשים יוכלו לאכול אותה. אי אפשר לבלוע עוגה שלמה בבת אחת. כך גם אתם צריכים לחלק את ההרצאה לחתיכות ולהגיש אותן אחת אחת לאנשים.

כלל של 7 דקות

מניסיוני, החלוקה הטובה ביותר היא של בערך 7 דקות. כל 7 דקות אתם חייבים לעשות הפסקה בזרימת המידע, להחליף הילוך, לאפשר לאנשים לעכל את הנאמר.

ישנן הרבה אפשרויות להחליף הילוך

אתם יכולים לספר סיפור שמדגים את הנאמר, להראות סרטון שקשור לנושא, לספר בדיחה, להפעיל את השומעים בעזרת תרגיל כשלהו, לענות על השאלות מהקהל, לשאול אותם שאלות, לבקש דוגמאות מהם וכו'. אם אתם מראים שקפים עצרו את המצגת (לחצו על הכפתור B כדי להשחיר את המסך). אם, להיפך, אתם  מרצים ללא שקפים, תדליקו את המקרן ותראו תמונות. מדברים על משהו שאפשר לראות או לשמוע? במקום לדבר 'על', אתם יכולים פשוט להראות או להשמיע.

אז אם אתם צריכים לדבר יותר מרבע שעה זיכרו לשבור את הזמן לחלקים ולהחליף את הנושא או סגנון הגשת החומר. אחרת אין טעם שתדברו, הרי הם ממילא לא מקשיבים כבר.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...