הדרך היחידה ללמוד באמתאם אתם לומדים כיצד לעשות פרזנטציות או הרצאות טוב יותר, אתם חייבים להתעניין בשאלה כיצד אנשים לומדים.

בתי ספר משעממים. ילדים אומרים לנו את זה כל הזמן. כיום גם חוקרים ואנשי חינוך מדברים על כך בקול רם. (ראו את ההרצאה המשעשעת ומאירה עיניים של הסר קן רובינסון על כך) ככל שלומדים יותר על תפקוד המוח האנושי כך מבינים שאנשים לומדים הכי פחות טוב בשיטת בה אנשים יושבים ומקשיבים למישהו אחד ששופך עליהם את הידע החדש. דרכי למידה מסורתיות לא לוקחות בחשבון כיצד אנשים סופגים מידע והופכים אותו לידע או מיומנות.

אז אם אתם רוצים לעשות פרזנטציה אתם כנראה רוצים שאנשים ילמדו משהו חדש או יפנימו מידע שאתם רוצים להציג בפניהם. אז למה ללמוד לעשות זאת בדרך הלא אפקטיבית?

הדרך בה אנשים לא לומדים
הדרך בה אנשים לא לומדים כמעט כלום היא דרך ההקשבה הפבסיבית. זאת יכולה להיות שיטה טובה בשבילכם להרשים אותם בידע, באישיות וביכולות שלכם. אבל רוב הסיכויים שהם יצאו מהחדר בדיוק כפי שנכנסו אליו: עם אותן דעות, אותו הידע והיכולות הישנות. 

לבנות תרבות למידה חדשה
אם האנגלית מאפשרת לכם, קחו 30 דקות וראו את הסרטון הזה. הפיזיקאי האמרקני דר' טאי, מדבר על הבעיות של החינוך הפורמאלי ושל הדרכים הישנות. האנגלית לא קשה ויש הרבה וכותרות. ראו הרצאה יותר קצרה וממש מגניבה על נושא זה ועל סקייטבורדינג אצל דר' טאי באתר.

בתי ספר מבאסים ואוניברסיטאות לא עושות את עבודתן טוב
זוהי אחת הטענות של דר' טאי. אולמות גדולים עם מורה קטן אי שם ליד הלוח. מה עושים הסטודנטים? משלימים שעות שינה, משחקים באי פון, בודקים מיילים או, באופן פרדוקסלי, מחפשים במחשב קורסים נוספים להירשם אליהם.

האם הם פשוט יושבים שם?
תלכו לדקה 9:45  בסרטון ותקשיבו לסיפור משעשע שדר' טאי מספר. אחד המרצים לקח את בתו בת השמונה לראות איפה הוא עובד. באחד המסדרונות הילדה ראתה אולם מלא סטודנטים.

- מה כל האנשים האלה עושים? - שאלה הילדה
- לומדים פיזיקה - ענה המרצה
- מה, הם פשוט יושבים שם? - הגיבה הילדה בפליאה

ילדה בת השמונה עדיין יודעת שכדי ללמוד משהו חדש אנחנו צריכים לעשות משהו. עד שבתי ספר לא הורגים את הזכרון הזה. הם מחליפים למידה חדשה בקבלת ציון טוב או מחמאה מהמורה.

תארו לעצמכם שתינוק בן שנה ילמד ללכת על ידי כך שהוא ישב מול ההורה וישמע מה צריך לעשות כדי ללכת וכמה יתרונות יש בהליכה. אבל אם הוא לא ינסה לקום וללכת מאות פעמים, הרי אין מצב שילמד ללכת. אין צורך לשלוח ילדים לבית ספר להליכה כדי שיקבלו ציונים רעים אם לא ילמדו את מיומנות ההליכה תוך סמסטר אחד.


רוצים ללמד אנשים? 
תגרמו להם לעשות משהו. אל תתנו להם פשוט לשבת שם ולהקשיב לכם. אנשים, במיוחד אנשים מבוגרים, לא לומדים ע"י הקשבה. אנשים לומדים ע"י התמודדות עם רעיונות חדשים ותרגול מיומנויות חדשות.

רוצים שיפנימו ידע חדש? תנו להם לדבר על כך, לטעום את טעם הרעיון החדש, למדוד אותו על עולם הערכים שלהם.

רוצים שילמדו מיומנות חדשה? תאפשרו להם להתנסות ולתרגל.

לפני כמה ימים חזרתי ממוסקבה שם לימדתי קבוצה של 40 איש הנחיית קבוצות ודיבור מול קהל.
כך התחלנו את הסמינר. בשיעור פרונטאלי מסורתי רוב האנשים, בדרך כלל, יהיו עסוקים בשלהם תוך כדי שאתם מדברים.
כך הם ישבו רבע שעה מאוחר יותר. מדברים בקבוצות קטנות על הרעיונות שהצגתי להם. רק ככה אנשים יכולים באמת "לטעום" את הרעיונות החדשים.
אפשר גם בקבוצות יותר גדולות. אבל עדיין כולם יכולים להשתתף. תראו שהם הרבה יותר מאושרים מאשר בישיבה מול מרצה שמדבר אליהם ברצף.

תמיד תשתדלו להקים אותם. כי תנועת הגוף מעוררת את תנועת השכל.

אני תמיד משתדלת להשתמש בעזרים נוספים כדי לאפשר ניתוח טוב יותר של הרעיונות החדשים
תנו להם זמן לעבוד לבדתנו להם משימות להתמודד איתן
תעזרו להם לחשוב
תקשיבו להם

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...