איך תגבירו את הביטחון העצמי שלכםאתם יודעים מה מצחיק?

הרבה פעמים נראה שיש קשר הפוך בין מה שיש לאדם להציע לעולם לבין הבטחון העצמי שלו.

אני אסביר: פגשתי לא מעט אנשים שנראו מאוד בטוחים בעצמם ואף ידעו לכבוש בקלות את תשומת הלב של השומעים אך אחרי כמה דקות של שיחה גיליתי שאין להם הרבה מה להציע לא מבחינת התוכן ולא מבחינת האישיות. לעומת זאת, פגשתי הרבה מאוד אנשים עמוקים ומעניינים שבגלל חוסר בטחון העצמי שלהם קולם לא נשמע מספיק או שהם לא מצליחים להביע את עצמם.

זה כואב כאשר אנשים לא מבינים אותנו כמו שהיינו רוצים.

זה צובט בלב כאשר לא שומעים את הסיפור שלנו ולא מעריכים אותנו.

זה מתסכל במיוחד כאשר יש לנו מה לתת ויש רצון לכך אך קולנו לא נשמע.

כולנו חווים מדי פעם חוסר בטחון. גם אני כמובן. אך עם השנים פיתחתי דרכים להתמודדות עם חוסר הערכה של אדם זה או אחר ולמדתי לשרוד כישלונות של חלק לא קטן מהרעיונות שלי.

אקדים ואומר שהפוסט הזה נולד בעקבות שאלה שקיבלתי שבוע שעבר מאחד הקוראים שלי. הוא כתב לי מייל שהיה בו טקסט הבא: 
"טניה, את כותבת הרבה על טכניקות פרזנטציה וכו' וזה מאוד מעניין, אבל לי יש בעיה יותר רחבה מדיבור מול קהל. יש הרבה דברים שאני רוצה לעשות בחיים אך אני לא עושה כלום. כלומר, אני חי את החיים כפי שהם: עבודה, משפחה, טיול שנתי לאירופה וכו'. אבל אני רוצה הרבה יותר מזה ויש לי רעיונות אך בסופו של דבר אני לא זז כי בפנים אני חושש שאני לא האדם הזה שלוקח את הגורל לידיים ומשנה את נתיב חייו. אני מקנא באנשים שעושים זאת. האם את יכולה לכתוב משהו כללי על הנושא הזה ועל התמודדות עם הערכה עצמית נמוכה?"
אני מסכימה שחלק גדול מאנשים מסוגלים להרבה יותר השגים ואושר בחיים ומה שעוצר אותם זאת ההערכה העצמית הנמוכה שלהם. גם בהופעה מול קהל, ללא בטחון עצמי, הסיכויים שלכם להשפיע על הקהל הרבה יותר נמוכים.


האם אנחנו יכולים לשלוט על רמת הבטחון העצמי שלנו?


האם זה בכלל בשליטתנו? אני מאמינה שכן.

אנחנו לא צריכים לבסס את הערכה העצמית שלנו אך ורק על סמך הדברים שאחרים אומרים עלינו. נכון שגם זה משפיע אבל לא רק. לעיתים קרובות, אנחנו צריכים להניע את עצמנו למרות דעותיהם של אחרים. (לי יש המון נסיון  בכך).

אנחנו יכולים לשפר את תפיסה העצמית שלנו גם בלי עזרה של אחרים. הנה רשימה של דברים שאתם יכולים לעשות כדי להגביר את רמת הביטחון שלכם בעצמכם. זאת לא רשימה מהפכנית וגם לא רשימה ממצה. אבל אלה הדברים שעובדים בשבילי. תבחרו מה שמתאים לכם. אם זה עבד - מעולה! ואם זה לא עבד - נסו משהו אחר. לא לוותר :)

הנה הדברים. ללא סדר מסוים:

1. מקלחת, תספורת, איפור, גילוח. זה נראה מובן מאליו, אבל מדהים כמה מקלחת, קרם פנים ותספורת יכולים לשפר את הדימוי העצמי שלנו. לפעמים זה כל מה שנדרש.

2. תתלבשו יפה. פירוש של ליבוש יפה שונה עבור כל אחד מאיתנו אבל תתלבשו טוב ואתם תרגישו טוב לגבי עצמכם. בדוק.

3. תפסיקו לחשוב על עצמכם באופן שלילי. אתם צריכים ללמוד להיות מודעים לדיבור העצמי שלכם: מה אתם אומרים לעצמכם על עצמכם? האם אתם תופסים את עצמכם מדי פעם במחשבות כמו: "זה קשה מדי. אני רוצה להפסיק ולצפות בטלוויזיה" או "אני לא מסוגלת לעשות את זה, אני לא הטיפוס שמתמיד" וכד'? אם כן, עצרו את עצמכם ותגידו במקום זה משהו מעודד כמו: "הפעם אני אעשה זאת".

4. תלמדו להכיר את עצמכם. הרבה האנשים לא ממש יודעים מה מפעיל אותם ומה עוצר אותם, איזה חיזוקים הם צריכים בשביל לפעול ובאיזה נסיבות הם מוציאים את הטוב שבהם. למדו להכיר מה אתם מרגישים ולמה. כך תוכלו להגביר את השליטה העצמית שלכם.

5. תהיו נדיבים גם עם הכסף וגם עם הזמן שלכם. זה טוב ליחסים שלכם עם אנשים אבל זה גם טוב לדימוי העצמי שלכם, כי ככה תרגישו כבוד וסיפוק עצמי. (אתם יכולים לדמיין ג'יימס בונד שמשאיר 7.5 שקל טיפ?) אני יודעת שאין כסף אבל הרי כבר הוצאתם 75 ש"ח לארוחה. פינקתם את עצמכם. עכשיו תהיו נדיבים כלפי המלצר. זה מגביר את הכבוד העצמי באופן פלאי. נסו.

6.תתכוננו טוב. קשה להיות בטוח בעצמך, אם אתה לא חושב שאתה טוב במה שאתה עושה. כמו בספורט: אתה לא יכול לקפוץ לבריכה ולהדהים את כולם בשחייתך אם לא התאמנת קשה ולאורך זמן לפניכן. מצד שני, אם עשית את מקסימום מאמצים לפניכן, עכשיו כל מה שאתה צריך בזמן אמת הוא להתרכז ולעשות את מה שהתאמנת לעשות. וזה יהיה טוב. אולי לא  תהיה הטוב מכולם (תמיד יהיה מישהו שהוא יותר חזק או יותר גבוה או עוד משהו) אבל אתה תהיה טוב. וכך גם בחיים: תתכוננו ממש טוב ואז תרגישו מוכנים ובטוחים הרבה יותר.

7. תחיו לפי העקרונות שלכם. גם זה נשמע בנאלי אבל הרבה אנשים לא חיים כך. כי זה קשה. הם אומרים שצריך להיות קשובים לאחרים אך מתעניינים רק בעצמם; מדברים על ניהול זמן ומבזבזים את זמנם של אחרים בישיבות לא אפקטיביות; טוענים שצריך לתת מרחב מחייה לאנשים ואז לוחצים על כל מי שחושב או עושה משהו שלא לרוחם. האם אתם יודעים מהם העקרונות שלכם? עכשיו תבחנו האם אתם חיים לפיהם? כי אם לא, התת-מודע שלכם יחבל בתחושת כבוד העצמי שאתם צריכים בשביל הביטחון העצמי שלכם.
 
8. דברו לאט. אל תגזימו כמובן, אבל שימו לב שאנשים עם סמכות לא בולעים את המילים שלהם אלא מדברים לאט. כי הם בטוחים שאחרים יישארו להקשיב להם עד הסוף. אנשים מדברים מהר כי הם לא בטוחים שמה שהם אומרים שווה את זמנם של אחרים. 

9. תגדירו יעדים קטנים ותשיגו אותם. אני יודעת שהרבה אומרים לנו שצריך לחלום בגדול. אני לא בטוחה בזה. מטרות גדולות משתקות. תחליטו על משהו שאתם יודעים שאתם יכולים לעשות ועשו אותו. זאת תחושה נפלאה. כמו נהיגה בלילה: מאירים קטע קצר של הכביש, עוברים אותו ואז מאירים הלאה. ככה מתקדמים. בצעדים קטנים ולא בקפיצות ענק.

10. תפסיקו להתמקד בבעיות, תתמקדו בפתרונות. במקום לבכות את מצבכם הנוכחי תתחילו לחשוב מה אפשר לעשות כדי לשפר את מה שאתם לא אוהבים כרגע. במקום לחשוב: "אין לי כוח לזה" תחשבו "מה יעזור לי לעשות את זה?"

11. תעשו ספורט. באמת. בהקשר שלנו תעשו ספורט לא בשביל הבריאות או הרזייה אלא בשביל להיות בתנועה. תנועה מכניסה אנרגיות לגוף ולנפש.(על הקשר בין תנועת הגוף, הנפש והשכל לקרוא כאן) אתם פשוט תרגישו יותר נמרצים. וגם הסיפוק העצמי מזה שהצלחתם להוציא את עצמכם מהבית הוא אדיר.

12. תעשו משהו. כבר מזמן אתם רוצים לעשות כמה דברים ולא הסתייע? תעשו דבר אחד מהרשימה הזאת. לסדר את המטבח? לתלות תמונות בדירה? להתחיל לרוץ? להירשם לקורס ציור? כל דבר קטן שרצינו ועשינו משפר את תחושתנו. אז יאללה.

ומה עובד בשבילכם? יש לכם עוד טיפים?


LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...