18 טיפים לצבירת יתרון ביחסיo

האם תהיתם פעם איך אנשים יוצאים מאותם מצבים בדיוק עם תוצאות שונות?

אחד מקבל את הרצוי ושני נאלץ לעזוב עם זנב מקופל בין הרגליים. אחד מצליח והשני נכשל. מה עושה את ההבדל? איך ניצור לעצמנו יתרון יחסי במצבים בהם אנחנו תלויים באנשים אחרים וצריכים אותם לצידנו על מנת להשיג את מבוקשנו?

להלן כמה טיפים קטנים שיעזרו לכם לצבור השפעה גדולה:

1. כשאתם פוגשים מישהו לראשונה, נסו להבחין מה צבע העיניים שלו תוך כדי שאתם מחייכים אליו. כך אתם מתמקדים בובריכוז שניה או שתיים יותר ואנשים מגיבים לזה חזק.

2. שימו לב לכפות הרגליים של אנשים. אם אתם ניגשים לשני אנשים באמצע שיחתם והם מסתובבים אליכם רק עם פלג גופם עליון ולא עם רגליהם, הם לא רוצים שתצטרפו לשיחה. בדומה לכך, אם את בשיחה עם עמית לעבודה ורק פלג הגוף העליון שלו פונה כלפיך, בזמן שהרגליים פונות לכיוון אחר, סימן שהוא רוצה לסיים את השיחה.  (יותר על התנהגויות כאלה במחקר של קרול קינסי גומן

3. אפקט 'רגל בדלת': אנשים נוטים יותר להסכים לעשות משהו גדול בשבילכם, אם קודם תבקשו מהם לעשות משהו פשוט יותר עבורכם. (קורים לזה מחויבות הדרגתית)

4. בהפוך על הסעיף הקודם, תבקשו קודם לבצע עבורכם משימה גדולה ואחרי שהם יסרבו נסו לבקש ממנו את מה שבאמת רציתם אבל קטן יותר. סבירות גבוהה שהפעם תקבלו את מבוקשכם. למה? הרבה אנשים שואפים לרצות אחרים וירצו לפצותכם על הסירוב הקודם.

5. תופעת בנג'מין פרנקלין: אנשים אוהבים את אלה שהם דואגים להם. רוצים להתחבב על מישהו? תנו לו לעשות לכם טובה קטנה או שתיים. זה נוגד את האינטואיציה הראשונית שלנו שאומרת שאם נעזור לאנשים הם יאהבו אותנו בחזרה. בחיים ההיפך קורה. אנחנו נקשרים לאלה שאנחנו עוזרים להם. למשל, את מי אנחנו אוהבים הכי הרבה? את הילדים כמובן. כי בשבילם אנחנו עושים הכי הרבה..

6. אם שאלתם מישהו שאלה והוא נתן תשובה חלקית בלבד כדי לחכות. אם תמשיכו לשתוק ולשמור על קשר עין, הוא בדרך כלל ימשיך לדבר. 

7. תלעסו מסטיק כשאתם במצב שגורם לכם עצבים כמו רגע לפני הפרזנטציה מול קהל. המוח שלנו מפרש את הלעיסה כסימן שהכל בסדר: "לא הייתי אוכל אם הייתי סכנה. אז אני לא בסכנה". טיפ פשוט אבל עוזר להירגע.

8. כשאתם לומדים משהו חדש, תלמדו את החבר או החברה שלכם את החומר. תנו לה לשאול שאלות. אם אתם מסוגלים ללמד  אתהחומר טוב, סימן שהבנתם אותו.

9. תפנו לבן אדם בשמו מוקדם ככל האפשר בהיכרות, כך תצרו תחושת אמון וידידות. אנשים אוהבים לשמוע את שמם. (תקראו את דייל קרנגי על כך).

10. תקפידו להגיד 'שלום' בהתלהבות לאנשים, תרימו את הגבות ותחייכו אליהם. (גם בטלפון) זה נותן להם תחושה שהם רצויים ויוצר גוון חיובי  לכל השיחה.

11. רוצים להרגיז מישהו? תשמרו על קור רוח כאשר הבן אדם כועס עליכם. זה יכעיס אותו עוד יותר. וגם אחר כך הוא ימשיך להתרגז ולהתבייש על כך שכעס עליכם כל כך.

12. תוודאו שהיד שלכם חמה ויבשה לפני שאתם לוחצים ידיים עם מישהו. יד חמה מייד נותנת תחושה חמה לאדם. רוצים לשדרג את הלחיצה עוד יותר? תלחצו את ידו עם שתי הידיים. 

13. רוצים להרשים מישהו? קחו אותו לפעילות שמעלה דופק: ספורט, לונה פארק, פעילות אתגרית בשטח, מעגל טיפוף וכו'. פעילות כזאת תעלה את האדרנלין שלו ותגרום לו לחשוב שהוא נהינה לבלות איתכם ולאו דווקא מהפעילות. (אני מחבבת את רוב המוחלט של האנשים שאיתם אני שוחה ורצה. לא כך המצב עם במצבים אחרים...)

14. סימנים פיזיאולוגיים של מתח- דפיקות לב, קצב נשימה מוגבר וכו'- זהים לאלה של התלהבות. לכן, במצבים שאתם מרגישים לחץ, שנו את הפרשנות העצמית שלכם ותגידו לעצמכם שאתם מתלהבים לקראת המאורע. קורים לזה Cognitive Reframing. עוזר לשמור על גישה חיובית.

15. תנו לילדים לבחור בין שתי אפשרויות שמקובלות עליכם במקום לשאול אותם שאלה פתוחה. "אתם רוצים לאכול ביצה או דייסה?" במקום: "אתם רוצים לאכול?".

16. אנשים יזכרו לא מה שאתה אמרתם להם, אלא איך שגרמתם להם להרגיש. (חשוב במיוחד לכל מי שאוהב לתת ביקורת בונה בפנים...) 

17. בהמשך לקודם, אנשים שמים לב לאיך הדברים נאמרים לפני שהם מבינים מה בדיוק אתם אומרים להם. כלומר: לצורה יש יותר השפעה מאשר לתוכן. 

18. אנשים מודעים בצורה יוצאת דופן לחוש המישוש שלהם. אם מישהו נשען "במקרה" על הברך שלך, תהיי בטוחה, שהוא יודע שהיד שלו שם...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...