25 מיומנויות יסוד שכל מציג חייב שיהיו לו. בחנו את עצמכם.
לפני נסיעה רובנו עושים רשימה (צ'ק ליסט) שלפיה אנחנו בודקים האם אנחנו מוכנים לנסיעה מוצלחת. החלטתי לעשות רשימה דומה של מיומנויות שלפיה כל מי מדבר מול קהל יכול לבדוק האם הוא מוכן לפרזנטציה מוצלחת.
 
אלה הן מיומנויות יסוד. בחנו את עצמכם עד כמה אתם מוכנים לעמוד ולדבר מול אנשים.
 
1. לחקור נושא. דוברים טובים מדברים על מה שהם יודעים. דוברים גדולים חוקרים את הנושא לעומק על מנת לדעת הרבה יותר ממה שהם אומרים בפרזנטציה.
 
2. להתמקד. כדי לעזור לקהל להבין את המסר אתם צריכים לדעת לנתב 
את הכל למסר שלכם. סיפורים, בדיחות או דוגמאות, הכל חייב להתחבר  לרעיון המרכזי. כל השאר צריך להישאר בחוץ.
 
3. לארגן את הרעיונות באופן הגיוני. אנשים לא צריכים להתאמץ להבין מה ולמה אתם אומרים. חומר שמאורגן היטב נקלט ללא מאמץ.
 
4. להשתמש בציטוטים, עובדות, וסטטיסטיקה. זאת לא תמיד חובה אבל זה יחזק את דעותיכם בעיניי אנשים ויתרום ליצירת מוניטין שלכם.
 
5. להשתמש במטאפורות. מטאפורות מבהירות רעיונות בצורה ששפה ישירה לא יכולה לעשות.
 
6. לספר סיפור. כולם אוהבים לשמוע סיפורים. אנשים יבינו ויזכרו
יותר בקלות רעיון שעטוף בסיפור.
 
7. לדבר נכון. שפה זה כלי עבודה של המציגים. אתם חייבים להכיר ולהשתמש בה נכון. שגיאות מערערות את המוניטין שלכם. למדו לדבר נכון.
 
8. להתחיל חזק ולסגור חזק. כל הפרזנטציה צריכה להיות חזקה אבל אנשים זוכרים במיוחד את ההתחלה ואת הסוף. (אם הם בכלל זוכרים משהו).
 
9. להכניס הומור. חוש הומור משתנה מאדם לאדם, לדעת איך ומתי לגרום לאנשים לצחוק זאת אומנות. הומור זוהי הדרך הטובה ביותר ליצור קשר עם הקהל (או לקלקל אותו).
 
10. לשנות קצב, טון ועוצמת הקול. דיבור אחיד ומונוטוני במהלך פרזנטציה זהו עינוי לאנשים שצריכים לשמוע אותכם. היזהרו.
 
11. להמחיש את הדיבור שלכם עם תנועות ידיים. כאשר אתם עומדים מול אנשים, הם רואים לא רק את הפה שלכם אלא את כל הגוף. אל תשעממו אותם, השתמשו בגוף בהתאם למה שאתם אומרים. תגידו שהדג גדול ותראו עם הידיים שלכם כמה הוא גדול.
 
12. להשתמש במרחב תלת מימדי. אי אפשר לשדר התלהבות עם אתם דבוקים למקום אחד בלבד בחדר או על הבמה. אל תגבילו את עצמכם בתנועותיכם.
 
13. להשתמש בשקפים. שקפים מיעודים לעזור לאנשים להבין ולזכור את המסר, הם לא המסר עצמו והם לא בשביל המדבר. נדיר מאוד לראות שקפים טובים במצגות, למדו עכשיו כיצד להכין אותם.
 
14. להבין את הקהל. תציגו את הדברים שאנשים רוצים/צריכים לשמוע.
 
15. להתחבר לקהל. ליצור תחושה של כימיה עם הרבה אנשים שיושבים מולכם זאת אומנות. צרו קשר עין, דברו בצורה מובנת ומעניינת עבור הקהל הספציפי שמולכם.
 
16. להפעיל את הקהל. אל תשאירו אותם פאסיביים, תשאלו שאלות, תעשו תרגילים, תזמינו מתנדבים, צרו דיאלוג עם הקהל.
 
17. לענות על השאלות. מתן תשובות על המקום דורש שליטה רבה בחומר, קליטה מהירה של שאלות, יכולת לתת תשובות מובנות וברורות ויכולת אלתור. הרבה יותר קשה להתכונן לחלק זה של המפגש. דווקא בלפי התשובות שלכם הקהל בוחן האם את או אתה מומחה/ית בתחום.
 
18. לנהל דיון. לא תמיד זה נדרש אבל זאת דרך להפעיל את הקהל. דיון זאת הזדמנות לאנשים למדוד על עצמם את הרעיונות שלכם, להביע דעות, לשאול שאלות, להביא התנגדויות.
 
19. לשמור על מסגרת הזמן. לשמור על זמן משמע לכבד את הקהל. גם אם יש לכם 2 דקות או שעה, אתם צריכים לדעת איך להציג את המסר שלכם בזמן שיש לכם.
 
20. לנהוג בביטחון.
 
21. להתמודד עם דברים בלתי צפויים. לפעמים המקרן לא נדלק, או האורות נכבים. אתם צריכים לדעת לנהל את המצבים שונים ולשמור על קור רוח.
 
22. להיות עקביים אפילו כשאתם מדברים באופן ספונטני. אנשים שואלים שאלות וניגשים אל המציגים לפני, בזמן או אחרי פרזנטציה, גם אז צריך לדעת לדבר על הנושא באופן עקבי וברור.
 
23. להבין ולהפנים משוב. אף אחד אינו מושלם. משוב מאנשים זאת הדרך הטובה ביותר להשתפר. לא כולם מסוגלים לשמוע, להבין וליישם דברים שהם שומעים מאחרים. האם אתם?
 
24. לשמוע באופן ביקורתי ולנתח מציגים אחרים. למדו כיצד אחרים מציגים. מה הופך אותם למצליחים יותר או מצליחים פחות?
 
25. לקיים את הדברים שאתם מדברים עליהם. האם אתם בעצמכם מיישמים את ההמלצות שלכם? אנשים בוחנים את המקצועיות והאמינות שלכם כל הזמן. סנדלר ללא נעליים מעורר חשד...


פורסם לפי המאמר 25 Public Speaking Skills Every Speaker Must Have

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...